Ürün Kodu
SD.M.843983.0250
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|---|---|---|
| 121-54-0 | 204-479-9 | C₂₇H₄₂ClNO₂ | 448.1 g/mol |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8439830250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 843983 |
| Synonyms | N-Benzyl-N,N-dimethyl-N-[4-(1.1.3.3-tetramethylbutyl)-phenoxyethoxyethyl]ammonium chloride, Benzethonium chloride |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 121-54-0 |
| EC number | 204-479-9 |
| Hill Formula | C₂₇H₄₂ClNO₂ |
| Molar Mass | 448.1 g/mol |
| HS Code | 2923 90 90 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Benzethonium chloride for synthesis. CAS 121-54-0, pH 5 - 6.5 (10 g/l, H₂O). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Ignition temperature | 380 °C |
| Melting Point | 164 - 166 °C |
| pH value | 5.5 - 7.5 (44.8 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |