MERCK 842649.0025 Gallic Acid CAS No.149-91-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 842649 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 149-91-7 |
| EC number | 205-749-9 |
| Hill Formula | C₇H₆O₅ |
| Molar Mass | 170.12 g/mol |
| HS Code | 2918 29 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Gallic acid (anhydrous) for synthesis. CAS 149-91-7, molar mass 170.12 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 251 °C (decomposition) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust/ fume/ gas/ mist/ vapours/ spray.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | LW7525000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 98.0 % |
| Identity (IR) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 8426490025 | 04027269132774 |
| 8426490250 | 04027269132781 |