Ürün Kodu
SD.M.841811.0500
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|---|---|---|---|
| 544-92-3 | 208-883-6 | CCuN | CuCN | 89.56 g/mol |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8418110100 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 100 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 8418110500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 8418111000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 841811 |
| Synonyms | Cupricin |
| Description | Copper(I) cyanide |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 544-92-3 |
| EC index number | 006-007-00-5 |
| EC number | 208-883-6 |
| Hill Formula | CCuN |
| Chemical formula | CuCN |
| Molar Mass | 89.56 g/mol |
| HS Code | 2837 19 14 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Copper(I) cyanide for synthesis. CAS 544-92-3, chemical formula CuCN. |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.920 g/cm3 |
| Melting Point | 474 °C |
| Bulk density | 750 kg/m3 |
| Safety Information | |
|---|---|
| Categories of danger | very toxic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Specifications | |
|---|---|
| Assay of Cu | ≥ 70.5 % |
| Identity (IR) | passes test |