MERCK 188015.1000 Solvent For Volumetric (Riedel 34800)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 188015 |
| Replaces | 1.88015.1000 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3814 00 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 11 °C Methanol |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H360D: May damage the unborn child.H370: Causes damage to organs. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction, toxic, highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1992, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1992, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1992, 3 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Application test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1880151000 | 04022536761213 |
| 1880152500 | 04022536761763 |