MERCK 188010.1000 Titriant 5 Titrant For Volumetric-Apura Karl Fischer Titrant (Rıedel 34801-34817)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 188010 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3824 99 89 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.85 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 9.7 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H370: Causes damage to organs.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Efficiency | ≥ 5.0 |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1880100500 | 04022536763705 |
| 1880101000 | 04022536763712 |
| 1880101003 | 04054839714764 |
| 1880102500 | 04022536781334 |