MERCK 170307.0100 Boron ICP Standart
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 170307 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2810 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.000 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 4 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P201: Obtain special instructions before use.P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1703070100 | 04022536736488 |