MERCK 159504.0250 Ammonium Carbonate for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 159504 |
| Synonyms | salt of hartshorn |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10361-29-2 |
| EC number | 233-786-0 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| HS Code | 2836 99 13 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 9.4 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 69 hPa (20 °C) |
| Solubility | 320 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 1800 - < 2150 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, NH₃) | ≥ 30.0 % |
| Identity | passes test |
| Description | white crystals |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfur compounds (as SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Non-volatile matter | ≤ 0.01 % |
| Conforms ACS, Reag. Ph. Eur. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1595040250 | 04022536861081 |
| 1595041000 | 04022536861098 |