Ürün Kodu
SD.M.128220.1001
Ürün Markası
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 7646-85-7 | 231-592-0 | Cl₂Zn | ZnCl₂ | 136.30 g/mol | Ph Eur,BP,JP,USP |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1282201001 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1282208029 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Bucket, plastic | 25 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 128220 |
| Synonyms | Zinc dichloride |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7646-85-7 |
| EC index number | 030-003-00-2 |
| EC number | 231-592-0 |
| Grade | Ph Eur,BP,JP,USP |
| Hill Formula | Cl₂Zn |
| Chemical formula | ZnCl₂ |
| Molar Mass | 136.30 g/mol |
| HS Code | 2827 39 85 |
| Quality Level | MQ600 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.93 g/cm3 (22 °C) |
| Melting Point | 293 °C |
| pH value | 5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 1.33 hPa (428 °C) |
| Bulk density | 1400 - 1800 kg/m3 |
| Solubility | 851 g/l |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |