Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119814 |
| Synonyms | Fluoride standard for aquecous matrices ready for use |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2826 19 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.000 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 23Hydrogen fluoride and inorganic fluorides as well as solutions thereof must be handled with extreme caution. Do not permit contact of any kind under any circumstances and be sure to work under an efficient fume cupboard with the front screen closed. Residues dissolved in water can be precipitated as calcium fluoride. Solids or precipitate: container I; filtrate: container D or E. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Concentration β (F⁻) | 990 - 1010 mg/l |
| Determination method: Titration with Lanthannitrate solution(traceable to NIST SRM 682)Accuracy of the method: ± 2 mg/l |