MERCK 119811.0500 Nitrate Standart Solution Traceable
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119811 |
| Synonyms | Nitrate standard for aqueous matrices ready for use |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2834 29 80 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Concentration β (NO₃⁻) | 990 - 1010 mg/l |
| Determination method: Alkalimetric titration.The content of this solution was determined with sodium hydroxid standard solution 0.1 mol/l .The sodium hydroxide standard solution 0.1 mol/l is adjusted by hydrochloric acid standard solution 0.1 mol/L.The hydrochloric acid standard solution is standardized and traceable to volumetric standard tris(hydroxymethyl)aminomethane (article number 1.02408). The expanded measurement uncertainty is ± 1 % (k=2 coverage factor for 95% coverage probability). The certified value is traceable to primary standard NIST SRM 723 (NIST: National Institute of Standards and Technology, USA) by means of volumetric standard tris(hydroxymethyl)aminomethane, measured in the accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany in accordance to DIN EN ISO/IEC 17025. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1198110500 | 04022536180755 |