MERCK 119796.0100 Selenium Standard Solution Traceable To Srm From Nist Seo2 in Hno3 0,5 Mol/L 1000 Mg/L Se Certipur®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119796 |
| Synonyms | Selenium standard for aqueous matrices ready foruse |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.013 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 0.5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 17Inorganic selenium compounds are toxic and must be handled with caution. Container E. Elemental selenium can be recovered by first oxidizing the salts in aqueous solution with concentrated Nitric acid (Cat.No. 100443). The addition of Sodium hydrogen sulfite solution (Item No. 806356) then causes elemental selenium to precipitate out. Aqueous phase: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3264, 8, III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1197960100 | 04022536676180 |
| 1197960500 | 04022536180632 |