MERCK 119785.0500 Cobalt Standard Solution Traceable
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119785 |
| Synonyms | Nota 1 A |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.014 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 0.5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H350: May cause cancer.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P234: Keep only in original packaging.P273: Avoid release to the environment.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3264, 8, III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1197850100 | 04022536677064 |
| 1197850500 | 04022536180564 |