MERCK 119773.0500 Arsenic Standard Solution Traceable To Srm From Nist H3Aso4 in Hno3 0,5 Mol/L 1000 Mg/L As Certipur®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119773 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.013 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 0.5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H350: May cause cancer. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P234: Keep only in original packaging.P264: Wash skin thoroughly after handling.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3264, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3264, 8, III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1197730100 | 04022536676999 |
| 1197730500 | 04022536180472 |