MERCK 119533.0500 Cyanide Standart Solution
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 119533 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2837 20 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 9 - 10 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.EUH032: Contact with acids liberates very toxic gas. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 6Sulfides and sulfites as well as other reducing substances, inorganic cyanides and isonitriles: Stir into sodium hypochlorite solution (Cat. No. 105614) and, if necessary, leave to react for several days. Caution: some substances may show a violent reaction! Draw off any toxic or flammable gases that may be formed. Excess oxidant should be neutralized with sodium thiosulfate (Cat. No. 106513). Container D or E. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +8°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Concentration β (CN⁻) | 990 - 1010 mg/l |
| Determination method: Argentometric titration.The content of this solution was determined with silver nitrate standard solution (article number 1.09081) standardized against volumetric standard sodium chloride (article number 1.02406). The expanded measurement uncertainty is ± 0.7 % (k=2 coverage factor for 95% coverage probability). The certified value is traceable to primary standard NIST SRM 999c (NIST: National Institute of Standards and Technology, USA) by means of volumetric standard sodium chloride, measured in the accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany in accordance to DIN EN ISO/IEC 17025. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1195330500 | 04022536178684 |