MERCK 118306.0025 Heptane-1-Sulfonic Acid Sodium Salt for İon Pair CAS No.22767-50-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 118306 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 22767-50-6 |
| EC number | 245-210-5 |
| Hill Formula | C₇H₁₅NaO₃S |
| Molar Mass | 202.25 g/mol |
| HS Code | 2904 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Heptane-1-sulfonic acid sodium salt for ion pair chromatography LiChropur®. CAS 22767-50-6, pH 5.5 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | >300 °C |
| pH value | 5.5 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 391 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | ≥ 99 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| pH (100 g/l, water) | 5.5 - 7.5 |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 200 nm) | ≥ 70 % |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 220 nm) | ≥ 90 % |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 250 nm) | ≥ 98 % |
| Loss on drying (120 °C; 4h; Vacuum) | ≤ 2.0 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1183060025 | 04022536176833 |
| 1183060100 | 04054839011504 |