MERCK 118303.0025 Butane -1- Sulfonic Acid Sodium Salt CAS No.2386-54-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 118303 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 2386-54-1 |
| EC number | 219-201-1 |
| Hill Formula | C₄H₉NaO₃S |
| Molar Mass | 160.17 g/mol |
| HS Code | 2904 10 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Butane-1-sulfonic acid sodium salt for ion pair chromatography LiChropur®. CAS 2386-54-1, molar mass 160.17 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | >310 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | ≥ 99 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| pH (100 g/l, water) | 5.0 - 7.0 |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 200 nm) | ≥ 70 % |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 220 nm) | ≥ 90 % |
| UV-transmission (0.005 mol/l; 1 cm; Water) (at 250 nm) | ≥ 98 % |
| Loss on drying (120 °C; 4h; Vacuum) | ≤ 2.0 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1183030025 | 04022536176741 |
| 1183030100 | 04054839011474 |