MERCK 116754.5000 Water Gr For Analysis CAS No.7732-18-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 116754 |
| Synonyms | Distilled water, Deionized water |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7732-18-5 |
| Hill Formula | H₂O |
| Chemical formula | H₂O |
| Molar Mass | 18.02 g/mol |
| HS Code | 2853 90 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 100.0 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.000 g/cm3 (3.98 °C) |
| pH value | 6.0 - 8.0 (H₂O, 25 °C) neutral |
| Vapor pressure | 23 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | ZC0110000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Spec. conductance at 25 °C (at the time of manufacturing) | ≤ 1 µS/cm |
| Evaporation residue | ≤ 1 mg/l |
| Residue on ignition | ≤ 1 mg/l |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.05 mg/l |
| Fluoride (F) | ≤ 0.05 mg/l |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.01 mg/l |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.01 mg/l |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.1 mg/l |
| Silicate (SiO₂) | ≤ 0.01 mg/l |
| Ammonium (NH₄) | ≤ 0.01 mg/l |
| Ag (Silver) | ≤ 0.0004 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0020 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0020 ppm |
| Au (Gold) | ≤ 0.0010 ppm |
| B (Boron) | ≤ 0.0050 ppm |
| Ba (Barium) | ≤ 0.0010 ppm |
| Be (Beryllium) | ≤ 0.0020 ppm |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.0010 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.0050 ppm |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0010 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.0010 ppm |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.0004 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0004 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 ppm |
| Ga (Gallium) | ≤ 0.0040 ppm |
| Ge (Germanium) | ≤ 0.0010 ppm |
| In (Indium) | ≤ 0.0010 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.0050 ppm |
| Li (Lithium) | ≤ 0.0020 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0050 ppm |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.0004 ppm |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.0020 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.0100 ppm |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.0004 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0010 ppm |
| Pd (Palladium) | ≤ 0.0080 ppm |
| Pt (Platinum) | ≤ 0.0010 ppm |
| Sb (Antimony) | ≤ 0.0010 ppm |
| Sn (Tin) | ≤ 0.0010 ppm |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.0004 ppm |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.0010 ppm |
| V (Vanadium) | ≤ 0.0010 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0040 ppm |
| Zr (Zirconium) | ≤ 0.0010 ppm |
| Substances reducing potassium permanganate (O) | ≤ 0.08 mg/l |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1167544000 | 04027269032814 |
| 1167545000 | 04022536646343 |
| 1167549010 | 04022536167909 |