Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.0 - 7.4 (36.6 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 31.6 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 116122 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.0 - 7.4 (36.6 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Solubility | 31.6 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish to yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Inoculum on reference medium(Escherichia coli NCTC 13216 (WDCM00202)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Colony count (Escherichia coli NCTC 13216 (WDCM00202)) | |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≥ 50 % |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≥ 50 % |
| Recovery on test medium(Escherichia coli NCTC 13216 (WDCM00202)) | ≥ 50 % |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | total inhibition |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | total inhibition |
| Growth (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | no limit |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | no limit |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | turquoise to blue |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | turquoise to blue |
| Colonies ((Escherichia coli NCTC 13216 (WDCM00202)) | turquoise to blue |
| Colonies (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | white to green-beige |
| Colonies (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | white to green-beige |
| Incubation: 21 ± 3 hours at 44 ± 1 °C aerobicA recovery rate of 50 % is equivalent to a productivity value of 0.5.The indicated colony counts result from the sum of a triple determination.Reference media: Tryptic Soy Agar |