Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 115444 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6104-58-1 |
| EC number | 228-058-4 |
| Hill Formula | C₄₇H₄₈N₃NaO₇S₂ |
| Molar Mass | 854.04 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Coomassie® Brilliant blue G 250 (C.I. 42655) for electrophoresis. CAS 6104-58-1, pH 6.4 (10 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.4 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 520 kg/m3 |
| Solubility | 40 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (buffer pH 7.0) | 577 - 584 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.01 g/l; buffer pH 7.0; calc. on dried substance) | 440 - 570 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 8 % |
| Suitability for electrophoresis | passes test |