MERCK 115029.0500 M 17 Broth Acc. To Terzaghy For Microbiology
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 115029 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.1 - 7.3 (42.5 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 530 kg/m3 |
| Solubility | 42.5 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | brown |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth (Streptococcus agalactiae ATCC 13813) | good to very good |
| Growth (Lactococcus lactis spp. cremoris ATCC 19257) | good to very good |
| Growth (Lactococcus lactis spp. lactis ATCC 19435 (WDCM 00016)) | good to very good |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 11700) | good to very good |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | good to very good |
| Growth (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | good to very good |
| Growth (Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 (WDCM 00098)) | good to very good |
| Growth (Lactobacillus casei ATCC 393 (WDCM 00100)) | good to very good |
| Growth (Lactobacillus fermentum ATCC 9338) | fair to very good |
| Incubation: 48 hrs.; 28 °C; aerobic |