MERCK 113741.0100 IVDLactophenol Blue Soution for Staining Fungi CE
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 113741 |
| Description | Lactophenol blue solution |
| Overview | Lactophenol blue solution - for staining fungi is a ready-to-use staining solution for fungi staining in bacteriology with samples of human origin. The material is stained in one step with Lactophenol blue solution. Fungi appear blue. This ready-to-use solution is especially for air-dried, heat-fixed smears of bacteriological material, e.g. sputum, FNAB, lavages, imprints, body fluids, puss, and exudates, liquid and solid cultures.The staining solution is sufficient for up to 100 preparations per bottle. It is developed and registered as CE / IVD product for applications in diagnostics. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for staining fungi |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.16 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.3 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302 + H332: Harmful if swallowed or if inhaled.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H341: Suspected of causing genetic defects.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.EUH071: Corrosive to the respiratory tract. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1A Combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic, corrosive, mutagenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2821, 6.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2821, 6.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2821, 6.1, II |
| Specifications |
|---|
| Suitability for microscopy | passes test |
| Fungal elements | blue |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1137410100 | 04022536151250 |