MERCK 113358.2500 Acetonitrile for HPLC Prepsolv® CAS No.75-05-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 113358 |
| Synonyms | ACN, Methyl cyanide, Ethyl nitrile, Cyanomethane |
| Overview | Prepsolv® solvents are tailored to the requirements of preparative HPLC to facilitate scale-up from analytical to preparative separations. With their extremely low evaporation residue (< 1 mg/l) and low water content, they ensure optimal protection for columns. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-05-8 |
| EC index number | 608-001-00-3 |
| EC number | 200-835-2 |
| Hill Formula | C₂H₃N |
| Chemical formula | CH₃CN |
| Molar Mass | 41.05 g/mol |
| HS Code | 2926 90 70 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81.6 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.78 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 3.0 - 17 %(V) |
| Flash point | 2 °C |
| Ignition temperature | 524 °C |
| Melting Point | -45.7 °C |
| Vapor pressure | 98.64 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AL7700000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1648, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1648, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1648, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 1.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Acidity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 90 % |
| Transmission (from 240 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1133582500 | 04022536148595 |
| 1133589030 | 04022536148618 |
| 1133589185 | 04022536148625 |