MERCK 112996.1000 Spectromelt A 20 (Lithium Metaborate)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106673 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10213-10-2 |
| EC number | 236-743-4 |
| Hill Formula | Na₂O₄W * 2 H₂O |
| Chemical formula | Na₂WO₄ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 329.86 g/mol |
| HS Code | 2841 80 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.23 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 100 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 8 - 9 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1600 kg/m3 |
| Solubility | 730 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1190 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | YO7900000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (thermogravimetric) | ≥ 99 % |
| Identity (x-ray diffraction) | passes test |
| Free alkali (as NaOH) | ≤ 0.10 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.003 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1066730250 | 04022536081052 |
| 1066731000 | 04022536081069 |
| 1066739025 | 04022536678351 |