Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 6.8 - 7.2 (9.5 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 9.5 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112535 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.8 - 7.2 (9.5 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Solubility | 9.5 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | colourless to slightly colourless |
| pH-value (25 °C) | 6.8 - 7.2 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≤ 100 |
| Colony count (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Recovery (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM00034)) | 70 - 130 % |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | 70 - 130 % |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | 70 - 130 % |
| Incubation: 45 minutes up to 1 hour at 20 - 25 °CReference medium: Tryptic Soy Agar 18 -24 hours at 35 - 37 °C, aerobic |