Ürün Kodu
SD.M.112422.0100
Ürün Markası
MERCK 112422.0100 N-Acetyl-L-Cysteine For Biochemistry CAS No.616-91-1
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 112422 |
| Synonyms | 2-Acetamido-3-mercaptopropionic acid |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 616-91-1 |
| EC number | 210-498-3 |
| Hill Formula | C₅H₉NO₃S |
| Molar Mass | 163.20 g/mol |
| HS Code | 2930 90 19 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | N-Acetyl-L-cysteine for biochemistry. CAS 616-91-1, pH 1.5 - 2.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.48 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 110.4 °C |
| pH value | 1.5 - 2.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |