MERCK 112268.0001 Octyl Sulfate Sodium Salt For Surfactant Tests CAS No.142-31-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112268 |
| Synonyms | Sodium octyl sulfate |
| Description | Octyl sulfate sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 142-31-4 |
| EC number | 205-535-5 |
| Hill Formula | C₈H₁₇NaO₄S |
| Chemical formula | C₈H₁₇NaSO₄ |
| Molar Mass | 232.26 g/mol |
| HS Code | 2920 90 49 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Octyl sulfate sodium salt for surfactant tests. CAS 142-31-4, EC Number 205-535-5, chemical formula C₈H₁₇NaSO₄. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 195 °C (decomposition) |
| pH value | 6 - 8 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 470 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3200 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric; calculated on dried substance) | ≥ 99 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.1 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.004 % |
| Free octanol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Sulfated ash | 29.0 - 32.0 % |
| Loss on drying (60 °C; vacuum) | ≤ 1 |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1122680005 | 04022536141268 |