MERCK 112219.0250 Lanthanum(Iyy) Chloride Heptahydrate 98% Gr For Analysis CAS No.10025-84-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112219 |
| Replaces | LX0042; LX0042-3 |
| Synonyms | Lanthanum trichloride |
| Description | Lanthanum(III) chloride heptahydrate 98% |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10025-84-0 |
| EC number | 233-237-5 |
| Hill Formula | Cl₃La * 7 H₂O |
| Chemical formula | LaCl₃ * 7 H₂O |
| Molar Mass | 371.37 g/mol |
| HS Code | 2846 90 20 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Lanthanum(III) chloride heptahydrate 98% for analysis. CAS 10025-84-0, EC Number 233-237-5, chemical formula LaCl₃ * 7 H₂O. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 91.0 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 5.0 (100.0 g/l, H₂O, 25.0 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 4184 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H317: May cause an allergic skin reaction.H318: Causes serious eye damage.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P261: Avoid breathing dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Identity (elemental analysis) | passes test |
| Assay (complexometric) | ≥ 98.0 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0001 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0001 % |
| Water-insoluble matter | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1122190100 | 04022536140766 |
| 1122190250 | 04022536140773 |