MERCK 112144.0025 Disulfine Blue VN CAS No.129-17-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112144 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 129-17-9 |
| EC number | 204-934-1 |
| Hill Formula | C₂₇H₃₂N₂O₆S₂ |
| Molar Mass | 566.66 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 290 °C (decomposition) |
| pH value | 6.9 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Solubility | 210 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically) | ≥ 40 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (water) | 637 - 640 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.005 g/l; water) | ≥ 800 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 7 % |
| Suitability for surfactant tests | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1121440025 | 04022536139890 |