MERCK 112130.0001 Dimidium Bromide for Surfactant Tests CAS No.518-67-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112130 |
| Synonyms | 3,8-Diamino-5-methyl- 6-phenylphenanthridinium bromide |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 518-67-2 |
| EC number | 208-256-7 |
| Hill Formula | C₂₀H₁₈BrN₃ |
| Molar Mass | 380.31 g/mol |
| HS Code | 2933 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 230 °C |
| Bulk density | 380 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically) | ≥ 95 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (methanol) | 523 - 528 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ max.; 0,005 g/l; Methanol) | 168 - 177 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1121300001 | 04022536139760 |
| 1121300005 | 04022536882215 |