MERCK 112080.2500 Sulfuric Acid 98% CAS No.7664-93-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 112080 |
| Description | Sulfuric acid 98% |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7664-93-9 |
| EC index number | 016-020-00-8 |
| EC number | 231-639-5 |
| Hill Formula | H₂O₄S |
| Chemical formula | H₂SO₄ |
| Molar Mass | 98.08 g/mol |
| HS Code | 2807 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 335 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.80 - 1.84 g/cm3 |
| Melting Point | 10.31 °C |
| pH value | 0.3 (49 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 1.33 hPa (145.8 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P363: Wash contaminated clothing before reuse. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | WS5600000 |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1830, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 98.0 % |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.00001 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.00002 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.00005 % |
| Ag (Silver) | ≤ 0.000002 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.000005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.000001 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.000005 % |
| Be (Beryllium) | ≤ 0.000001 % |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.00001 |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00002 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000002 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000001 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 |
| Ge (Germanium) | ≤ 0.000005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.00001 % |
| Li (Lithium) | ≤ 0.000001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.000005 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000001 % |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.000005 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.0002 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.00005 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.000002 % |
| Se (Selenium) | ≤ 0.0001 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.000002 % |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.00001 |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.000005 % |
| V (Vanadium) | ≤ 0.000001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.000005 % |
| Zr (Zirconium) | ≤ 0.00001 |
| Substances reducing potassium permanganate (as SO₂) | ≤ 0.0002 % |
| Residue on ignition | ≤ 0.0005 % |
| Date of expiry: see product label |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1120800510 | 04054839164224 |
| 1120801000 | 04022536950631 |
| 1120802500 | 04022536948720 |
| 1120802510 | 04027269129330 |
| 1120809025 | 04022536950648 |