MERCK 111962.0010 Azomethine H GR for det. of Boron CAS No.5941-07*-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 111962 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 5941-07-1 |
| EC number | 227-698-1 |
| Hill Formula | C₁₇H₁₂NNaO₈S₂ |
| Chemical formula | C₁₇H₁₂NNaO₈S₂ |
| Molar Mass | 445.39 g/mol |
| HS Code | 2925 29 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (236 nm; 0.05 %; 1 cm; buffer solution pH 5.1) | ≥ 1200 |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 2.0 % |
| Suitability for photometric (determination of boron) | conforms |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1119620010 | 04022536137728 |
| 1119620100 | 04022536897929 |