MERCK 111799.0100 Sulfanilamide GR CAS No.63-74-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 111799 |
| Replaces | SX1150-2; SX1150 |
| Synonyms | 4-Aminobenzenesulfonamide |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 63-74-1 |
| EC number | 200-563-4 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₈N₂O₂S |
| Molar Mass | 172.21 g/mol |
| HS Code | 2935 90 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.54 g/cm3 (20.3 °C) |
| Melting Point | 162.8 °C |
| pH value | 5.8 - 6.1 (5 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.00001 hPa (70 °C) |
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Solubility | 5.37 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3900 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (bromometric, calc. on dried substance) | ≥ 99 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Melting range (lower value) | 163 - 166 |
| Melting range (upper value) | 163 - 166 |
| Alkali-insoluble impurities | passes test |
| Acid-insoluble impurities | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.01 % |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 0.02 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.1 % |
| Loss on Drying (105°C) | ≤ 0.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1117990100 | 04022536136028 |