Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 111609 |
| Synonyms | Embedding agents for microscopy, Embedding agent, Histosec® |
| Description | Histosec™ pastilles |
| Overview | Histosec™ pastilles - solidification point 56-58 °C embedding agent for histology, is an embedding medium for histology of samples of human origin. it is a paraffin enriched with polymers and containing DMSO (dimethyl sulfoxide). Histosec™ pastilles (without DMSO) (Cat. nr. 115161) is also available. DMSO (dimethyl sulfoxide) increases the rate of penetration of paraffin and provides additional preservation of the tissue structures. Its melting range is between 56 - 58 °C and, within this range any specimen can be processed without fear of damage irrespective of the method used. In most clinical laboratories the paraffinization is performed with an automated embedding system and is performed directly after the histoprocessing. The Histosec™ pastilles are well soluble with the Intermedia Xylene (isometic mixture) (Cat .no. 108298) or xylene substitutes such as Neo-Clear™ (Cat. no 109843).The paraffin is an IVD registered product and CE certified, thus can be used for clinical diagnostic purposes. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2712 20 00 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | solidification point 56-58°C embedding agent for histology |
| Physicochemical Information |
|---|
| Flash point | >100 °C |
| Bulk density | 400 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 3000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Solidification point (rotating thermometer method) | 56 - 58 °C |
| Effect of heating (at 60 °C/100 g) | clear melt within max. 20 hours |
| Solubility in xylene (at 20 °C/0.1 g in 5 ml) | clear solute within max. 20 hours |
| Cutting results (4 µm slices) | conforms |
| Solubility of slices in xylene | < 50 seconds |