Ürün Kodu
SD.M.111474.0005
Ürün Markası
Key Spec Table
| CAS # | Empirical Formula |
|---|---|
| 3483-12-3 | C₄H₁₀O₂S₂ |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1114740001 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 1 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1114740005 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 5 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1114740025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 25 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 111474 |
| Synonyms | DTT, Cleland’s reagent |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 3483-12-3 |
| EC number | 222-468-7 |
| Hill Formula | C₄H₁₀O₂S₂ |
| Chemical formula | (C₂H₂OHSH)₂ |
| Molar Mass | 154.25 g/mol |
| HS Code | 2930 90 99 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.377 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 42.44 °C |
| pH value | 5.1 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |