MERCK 110972.1000 Ethyl Acetate For Gas Chromatography Suprasolv® UN1173 3, II CAS No.141-78-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 110972 |
| Synonyms | Ethyl ethanoate, Acetic ester, Ethyl ester |
| Description | Ethyl acetate |
| Overview | SupraSolv® ECD and FID is specially developed for gas chromatography in combination with ECD (Electron Capture Detetor) and FID (Flame Ionization detector). SupraSolv® solvents offer the largest specified retention time range, a clear baseline and a minimal signal-to-noise ratio leading to reliable and reproducible analysis results. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 141-78-6 |
| EC index number | 607-022-00-5 |
| EC number | 205-500-4 |
| Hill Formula | C₄H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃COOC₂H₅ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| HS Code | 2915 31 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Ethyl acetate for gas chromatography ECD and FID SupraSolv®. CAS 141-78-6, EC Number 205-500-4, chemical formula CH₃COOC₂H₅. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 77 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.1 - 11.5 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -83 °C |
| Vapor pressure | 97 hPa (20 °C) |
| Solubility | 85.3 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5620 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 18000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AH5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1173, 3, II |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1109721000 | 04022536129174 |
| 1109722500 | 04022536129198 |
| 1109724000 | 04022536658476 |