MERCK 110747.0500 Bpls Agar Modified Brilliant-Green Phenol-Red Lactose Sucrose Agar Modified, For Microbiology
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 110747 |
| Synonyms | Brilliant-green phenol-red lactose sucrose agar, BPLS agar |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.8 - 7.0 (52 g/l, H₂O, 37 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 650 kg/m3 |
| Solubility | 52 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear to slightly opalescent |
| Appearance (color) | red |
| pH-value (25 °C) | 6.7 - 7.1 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Growth (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | good |
| Growth (Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030)) | good |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | weak to good |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | no limit |
| Colony color (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | pink-red coloured colonies, with or without a pink-red zone in the medium |
| Colony color (Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030)) | pink-red coloured colonies, with or without a pink-red zone in the medium |
| Colony color (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | yellow colonies, surrounded by a yellow zone in the medium |
| Colony color (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | If growth: yellow colonies, surrounded by a yellow zone in the medium |
| Incubation: (22 ± 2) h at (37 ± 1) °C, aerobic |
| Colony color (Salmonella enteritidis NCTC 5188 (WDCM 00119)) | pink-red |
| Colony color (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | yellow |
| Colony color (Proteus hauseri ATCC 13315) | yellow |
| Incubation: 24 hrs.; 35 °C; aerobic. |