Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 6.6 - 7.0 (26.5 g/l, H₂O, 25 °C) | 26.5 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 110426 |
| Overview | Chromocult® Coliform Agar facilitates and speeds up your processes. It allows the simultaneous detection, enumeration and confirmation of coliforms and E. coli in water within 24 hours. Chromocult® Coliform Agar comes in a granulated format and is the only chromogenic culture medium which was used for validation to prepare the new ISO 9308-1 (2014) version. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.6 - 7.0 (26.5 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Solubility | 26.5 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H317: May cause an allergic skin reaction. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P272: Contaminated work clothing should not be allowed out of the workplace.P280: Wear protective gloves.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P333 + P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/ attention.P362 + P364: Take off contaminated clothing and wash it before reuse. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | slightly turbid to turbid |
| Appearance (color) | yellowish to yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 6.6 - 7.0 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Inoculum on reference medium (Enterobacter aerogenes ATCC 13048) | |
| Inoculum on reference medium (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | |
| Colony count (Enterobacter aerogenes ATCC 13048) | |
| Colony count (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Enterobacter aerogenes ATCC 13048) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | ≥ 70 % |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | total to partial inhibition |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024)) | no limit |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | dark-blue to violet |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | dark-blue to violet |
| Colonies (Enterobacter aerogenes ATCC 13048 (WDCM 00175)) | pink to red |
| Colonies (Citrobacter freundii ATCC 43864 (WDCM 00006)) | pink to red |
| Colonies (Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024)) | colourless |
| Incubation: 21 - 24 hours at 36 ± 2 °CA recovery rate of 70 % is equivalent to a productivity value of 0.7.The indicated colony counts result from the sum of a triple determination.Reference media: Tryptic Soy Agar |