Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.1 - 7.3 (45 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 45 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 110230 |
| Synonyms | Pseudomonas Aeromonas selective agar, Pseudomonas Aeromonas selective agar (base) |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.1 - 7.3 (45 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 820 kg/m3 |
| Solubility | 45 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear - almost clear |
| Appearance (color) | red |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | good to very good |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027 (WDCM 00026)) | good to very good |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024)) | good to very good |
| Growth (Aeromonas hydrophila ATCC 7966 (WDCM 00063)) | good to very good |
| Growth (Aeromonas veronii ATCC 9071) | good to very good |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | none to weak |
| Growth (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | none |
| color change to red (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | + |
| color change to red (Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027 (WDCM 00026)) | + |
| color change to red (Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145 (WDCM 00024)) | + |
| Color change to yellow (Aeromonas hydrophila ATCC 7966 (WDCM 00063)) | + |
| Color change to yellow (Aeromonas veronii ATCC 9071) | + |
| Incubation: 48 hours at 28 °C aerobic |