MERCK 109992.0001 Titrisol Titriplex 3 0,1 N
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109992 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2922 49 20 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.14 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 7.4 - 7.6 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P260: Do not breathe mist or vapours.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P390: Absorb spillage to prevent material damage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1099920001 | 04022536120690 |