Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109987 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2827 39 99 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.04 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 3.2 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P391: Collect spillage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3082, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| content (Cu) | 1000 mg / Ampoule |
| Determination method: Complexometric titration.(traceable to NIST - SRM 682)Accuracy of the method: +/- 2mg |