Key Spec Table
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109961 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| HS Code | 2815 12 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.01 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 13 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1824, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1824, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1824, 8, II, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Concentration after dilution to 1l: c(NaOH)= 0.01 mol/l |
| Amount-of-substance concentration | c(NaOH) = 0.0100 mol/l |