MERCK 109953.0001 Zinc standard concentrate sol. (1000 mg) Titrisol® (AAS)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109953 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.04 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.0 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P264: Wash skin thoroughly after handling.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1840, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1840, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1840, 8, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 1 (Acids)7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds)) |
| Specifications |
|---|
| content (Zn) | 1000 mg / Ampoule |
| Determination method: Complexometric titration.(traceable of NIST - SRM 682)Accuracy of the method: +/- 2 mg |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1099530001 | 04022536120133 |