MERCK 109927.0001 Sodium Standard 1000 Mg Na (Nacl Yn H2O) Titrisol
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109927 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.03 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 5.9 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| content (Na) | 1000 mg / Ampoule |
| Determination method: Argentometric titration.(traceable to NIST - SRM 999a)Accuracy of the method: +/- 2 mg |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1099270001 | 04022536119816 |