MERCK 109910.0001 Titrisol Iodine 0,1 N
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109910 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2801 20 10 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.38 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6.7 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.EUH210: Safety data sheet available on request. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe mist or vapours.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1099100001 | 04022536119601 |