MERCK 109892.0001 Buffer Solution PH 12 Titrisol®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109892 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.04 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 12 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1824, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1824, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1824, 8, III, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| pH-value (20 °C) | 12.00 +/- 0.05 |
| Measured after dilution to 500 ml with a combination glass elektrode after multiple point calibration (according to DIN 19268) with reference materials for the preparation to standard buffer solutions according to DIN 19266. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1098920001 | 04022536119410 |