MERCK 109887.0001 Buffer Solution PH 7 Titrisol®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109887 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.08 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6.7 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| pH-value (20 °C) | 7.00 +/- 0.02 |
| Measured after dilution to 500 ml with a combination glass electrode after multiple point calibration (according to DIN 19268) with reference materials for the preparation of standard buffer solutions according to DIN 19266. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1098870001 | 04022536119342 |
| 1098870050 | 04065269249481 |