MERCK 109882.0001 Buffer Solution PH 2 Titrisol®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109882 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.05 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.0 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.EUH210: Safety data sheet available on request. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P390: Absorb spillage to prevent material damage.P405: Store locked up. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| pH-value (20 °C) | 2.00 +/- 0.02 |
| Measured after dilution to 500 ml with a combination glass electrode after multiple point calibration (according to DIN 19268) with reference materials for the preparation of standard buffer solutions according to DIN 19266. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1098820001 | 04022536119267 |