MERCK 109880.0001 Buffer Solution PH 11 Titrisol®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109880 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.09 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 11.8 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P201: Obtain special instructions before use.P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| pH-value (20 °C) | 11.00 ± 0.05 |
| Measured after dilution to 500 ml with a combination glass electrode after multiple point calibration (according to DIN 19268) with reference materials for the preparation of standard buffer solutions according to DIN 19266. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1098800001 | 04022536119243 |