MERCK 109731.2500 Tetrahydrofuran For Analysis Emsure CAS No.109-99-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109731 |
| Synonyms | THF, Tetramethylene oxide, Oxolane, Butylene oxide |
| Description | Tetrahydrofuran |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 109-99-9 |
| EC index number | 603-025-00-0 |
| EC number | 203-726-8 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₈O |
| Chemical formula | C₄H₈O |
| Molar Mass | 72.11 g/mol |
| HS Code | 2932 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 65 - 66 °C |
| Density | 0.89 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 12.4 %(V) |
| Flash point | -21.2 °C |
| Melting Point | -108.44 °C |
| pH value | 7 - 8 (H₂O) |
| Vapor pressure | 170 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.EUH019: May form explosive peroxides. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | LU5950000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, carcinogenic, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2056, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.885 - 0.895 |
| Acidity | ≤ 0.0003 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Peroxides | conforms |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.005 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.000002 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.0005 % |
| Water | ≤ 0.03 % |
| Stabilized with 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT). |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1097311000 | 04022536118161 |
| 1097312500 | 04022536118185 |
| 1097314000 | 04027269430184 |
| 1097316010 | 04022536118208 |
| 1097316025 | 04022536118215 |
| 1097319190 | 04022536118239 |