MERCK 109728.0100 Pyridine for analysis EMSURE® ACS,Reag. Ph Eur CAS No.110-86-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109728 |
| Synonyms | Azine, Azabenzene |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-86-1 |
| EC index number | 613-002-00-7 |
| EC number | 203-809-9 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₅H₅N |
| Molar Mass | 79.1 g/mol |
| HS Code | 2933 31 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 115 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.98 g/cm3 (20 °C) |
| Evaporation number | 12.7 |
| Flash point | 20 °C |
| Ignition temperature | 482 °C |
| Melting Point | -42 °C |
| pH value | 8.81 (H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 26.7 hPa (25 °C) |
| Solubility | 1000 g/l soluble |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 891 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 1121 mg/kg |
|
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1282, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1282, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1282, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Solubility in water | conforms |
| Reducing substances | conforms |
| Ammonia (NH₃) | ≤ 0.002 % |
| 2-Picoline (GC) | ≤ 0.2 % |
| Piperidine (GC) | ≤ 0.01 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000005 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00005 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.002 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1097280100 | 04022536118048 |
| 1097280500 | 04022536118055 |
| 1097281000 | 04022536118079 |
| 1097282500 | 04022536118093 |
| 1097284000 | 04027269429867 |
| 1097286025 | 04022536118116 |
| 1097286190 | 04054839628788 |